Kompozit Deck Nedir?

Ayrıntılı bir şekilde ele almaya çalıştığımız kompozit deck nedir yazısında mümkün olduğunca bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz noktalara yer verdik.

Bu yazıdan sonra rahatlıkla kompozit deck nedir ne değildir, ahşap ile farkları nelerdir, kompozit deck temizliği ve bakımı nasıl yapılır vs. gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız.

Ayrıca, ilk blog yazımız olması nedeniyle de heyecanımızı sizlerle paylaşıyoruz.:)

Eğer zamanınız yoksa kompozit deck hakkında en sık sorulan soruları derlediğimiz ve kısa kısa cevaplar verdiğimiz sayfamıza göz atabilirsiniz.

En basit tanımıyla kompozit deck; % 65 ahşap, % 35 polimer hammaddelerinden üretilen, kullanım kolaylığı, dayanıklılığı ve şık görünümüyle son dönemde sıklıkla tercih edilen ve gittikçe de yaygınlaşan bir zemin kaplama ürünüdür.

Hadi gelin bu basit tanımdan sonra direkt kompozit deck özelliklerine atlayalım ki dikkate almanız gereken noktalar asıl buralar olacaktır.

20 Maddede Kompozit Deck Özellikleri 

 1. Kompozit Deck sudan etkilenmez. Yıkanabilir, kurutma işlemine gerek yoktur.
 2. Yapısı gereği aşınmaz, kırılmaz, kıymıklanma yapmaz.
 3. Mevsimsel değişimlere uyum sağlar.
 4. Güneş, rüzgar, kar gibi hava koşullarına dayanıklıdır.
 5. Uygulandığı yerde çekme bükülme yapmaz.
 6. Temizliği ve bakımı kolaydır. (kompozit deck temizliği ve bakımı nasıl yapılır konusuna da değindik. Eğer sadece o kısımla ilgileniyorsanız zaman kaybetmemek için sayfayı aşağı kaydırarak o konuda bilgi edinebilirsiniz.)
 7. Diğer zemin kaplama malzemelerine göre bakım masrafları azdır.
 8. Temizlik, boya, cila, tamirat işlemleri diğer malzemelere göre çok daha azdır.
 9. Üstün teknoloji ile üretildiğinden ıslandığında su tutmaz, kabarmaz, bozulmaz ve kaymaz.
 10. Antibakteriyeldir, böcek barındırmaz.
 11. Hafif bir malzemedir.
 12. Rutin olarak boyanması gerekmez ama isteğe bağlı olarak boyanabilme özelliği mevcuttur.
 13. Uygulandığı alana şıklık ve kaliteli bir görünüm katar.
 14. Uygulaması kolay olduğu gibi sökülmesi de kolay ve pratik bir üründür. Tercihe göre söküldükten sonra başka bir mekanda da kullanılabilir.
 15. İçerisinde bulunan mantar önleyici bileşenler sayesinde mantar oluşumuna izin vermez.
 16. Antibakteriyel bir üründür.
 17. Kompozit deck ürünü, üretiminde geçirdiği işlemler sayesinde havuz kenarında bile kullanılsa küf oluşumu, çürüme, yosun gibi durumları meydana getirmez.
 18. Malzeme yanıcı değildir.
 19. Çevre dostudur. Hem etrafına hiçbir şekilde zarar vermez hem de ağaçtan yapılmadığı için ağaç kesimini de engeller.
 20. Hem dış hem de iç mekanlarda kullanılabilir.

Bunlar kompozit deck’in en temel özellikleridir.

Türkiye’nin lider kompozit deck üreticilerinden olarak, genellikle kompozit deck ile ahşabın karıştırıldığını, daha doğrusu aralarındaki farkın net olarak bilinmediğini rahatlıkla belirtebiliriz ki bu yüzden buna da değinmek istedik.

3 Temel Adımda Kompozit Deck Ve Ahşap Farkı

Kompozit Deck malzemenin uygulandığı her yere ahşap malzeme de uygulanabilir.

Yıllardır alışılagelmiş olan bir ahşap geleneğini mi yoksa teknolojik bir karışım olan kompozit deck mi tercih edilmeli?

 1. Ahşap malzemeler, zımparalama, boyama, cilalama gibi bakımları yapılmadığı taktirde aşınır, kıymıklanır, çürür. Kompozit deck, 6 aylık periyotlarda sabunlu su ve orta yumuşaklıkta bir fırçayla temizlendiği taktirde 50 yıla kadar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Bakımı kolaydır, zımparalama vs. istemez. Bu da kullanıcıya zaman ve para tasarrufu sağlar.
 2. Ahşabın suya, neme karşı dayanıklılığı azdır. Zamanla küf, mantar, bakteri oluşumuna neden olabilir. Bunlar da malzemenin çürüyüp kullanılamaz hale gelmesine sebep olur. Kompozit deck, neme, suya son derece dayanıklıdır.Ahşap için geçerli olan olumsuzluklar, kompozit deck için geçerli değildir.
 3. Maliyet açısından değerlendirildiğinde ahşap daha az maliyetlidir. Bununla birlikte kompozit deck zemin kaplamasıyla ilgili avantajlar nedeniyle -düşük bakım, uzun ömürlülük, dayanıklılık vs – bu malzemenin maliyeti kısa zamanda dengelenmekte, hatta uzun vadede kullanıcıya tasarruf ettirmektedir. Sonuçta kompozit deck, ahşaba göre çok daha az ve maliyetsiz bakımla uzun ömürlü kullanım sunmaktadır.

Kompozit Deck Nerelerde Kullanılır?

Neme dayanıklılığı sayesinde iskele, gemi güverteleri, havuz kenarları gibi ıslak zeminlerde sıklıkla tercih edilen kompozit deck ayrıca şık görünümü ve dayanıklılığıyla dış cephe, zemin döşeme, korkuluk, teras, veranda gibi dış mekanların yanı sıra iç mekanlarda da salon, oda zeminleri, merdivenlerde de kullanılmaktadır. Kompozit deck ürünlerinin nerede kullanıldıklarına göz atmak için galerimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Kompozit Deck Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Kompozit deck zemin kaplaması yapılan alanlar yılda 2 kere sabunlu, ılık su ve orta yumuşaklıkta fırçayla temizlenmesi halinde kullanıcısına uzun yıllar sorunsuz kullanım imkanı sağlar. Bu bakım, kompozit deck için özel üretilmiş ahşap temizleyicilerle yapılabilir.

Kompozit deck malzemeye temas eden yiyecek ve içecek gibi şeyler, tazyikli su ile püskürtülerek sabunlu ılık su ile silinerek uzaklaştırılmalıdır.

Kış mevsiminde kara, buza maruz kalan kompozit deck plastik kürek yardımıyla temizlenmeli. Metal kürek kompozit deck’in pürüzsüz yüzeyine zarar verebilmektedir. Bu yöntemin yanında kar ve buz kaya tuzuyla da uzaklaştırılabilir.

İç mekanlarda kullanılan kompozit deckler de sabunlu, ılık suyla silinebilir, kurulama işlemi gerektirmez

Süpürme işlemi de çok fazla bastırmadan, orta yumuşaklıkta bir süpürge ile yapılmalıdır.

Sonuç

Son dönemde kullanımı çok hızlı bir şekilde artan kompozit deck ürününü elimizden geldiğince birçok yönüyle ele almaya çalıştık. Eğer hala sorularınız varsa veya teklif almak isterseniz bizi arayabilirsiniz.

 

Share

Add Your Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir